Sojourner kominowy

(Sojourner – pierwszy sprawny łazik marsjański, działający w ramach misji Mars Pathfinder.)

Sojourner kominowy.

IMG_1129

Konstrukcja.
Pojazd miał kształt walca o wymiarach fi 100 dł. 120. napędzany w drodze ku przeszkodzie grawitacyjnie – wycofany z akcji mechanicznie siłą 3,67 N.

IMG_1132 IMG_1131 IMG_1130

Zespół projektowo-badawczy i wykonawczy
W przedśięwzięciu brało udział setki anonimowych naukowców oraz wiele osób dobrej woli. Szczególne podziękowanie należy się Wielkiej Trójce Kominowej która w osobach:
SQ9IAB
SP9XWM
SP9ITP
uczestniczyła w pracach końcowych i osiągnęła sukces.

Przebieg misji badawczej.
W dniu 5 kwietnia o godzinie 18.15 czasu lokalnego Sojourner został przetransportowany w okolice otworu wejściowego. Po zamontowaniu linki spowalniacza grawitacyjnego i kontroli podzespołów odpalona została aparatura rejestrująca i oświetleniowa. O godzinie 18.23 rozpoczęła się misja badawcza. Na początku pojazd rozpędzał się a później ruchem jednostajnym przemierzał czeluści kominowe. Po osiągnięciu głębokości roboczej zwolnił i po chwili delikatnie osiadł na przeszkodzie. Następnie został skokowo uniesiony i powtórnie osiadł na dnie. Po wykonaniu serii zdjęć został wycofany na powierzchnię a następnie do bazy KGER. I tam po rozmontowaniu okazało się że moduł rejestracyjny nie współpracuje z lokalnymi systemami komputerowymi i dopiero po przewiezieniu do laboratorium na os. Złocień uzyskaliśmy obraz i wszystkie dane. Doskonały obraz i uzyskane dane pozwalają stwierdzić że misja Sojourner`a kominowego została zakończona pełnym sukcesem.

Wyniki misji
Misja Sojourner`a potwierdziła jedną z wcześniejszych hipotez o nieliniowości przewodu wentylacyjnego (kominowego), obaliła inną hipotezę o zatkaniu przewodu czy o ruszcie zamontowanym na etapie budowy a jednocześnie wyjaśniła powody wcześniejszych niepowodzeń z przeprowadzeniem pilota przez kanał. Dogłębna analiza obrazu pozwoliła na opracowanie projektu rozwiązania problemu.

Rozwiązanie problemu
Wcześniejsze próby pokonania nieliniowości przewodu wentylacyjnego polegały na statycznym opuszczaniu różnych sond. Pierwsza była o dużych gabarytach i wadze* – druga była przeciwieństwem pierwszej**. Sukces odniosła dopiero 3 próba z zastosowaniem sondy w kształcie kuli o dużej sprężystości powierzchniowej ***.
Dzięki zastosowanej dodatkowo metodzie dynamicznej osiągnęliśmy sukces.

Efekt końcowy
Mówiąc prosto i wprost, mamy przeciągnięty fider przez przewód wentylacyjny na dach a na kominie zainstalowana została antena na 2 m. Docelowo nastąpi jeszcze wymiana anteny, fidera, dołożony zostanie drugi KF-owy fider i zasilanie (sterowanie) przełącznika anten .

* – butelka 0,5 l z wodą mineralną
** – ołowiana kula karabinowa
***- piłka tenisowa

PS
Szczególne podziękowanie należy się Diunie za udostępnienie sondy w kształcie kuli o dużej sprężystości powierzchniowej ***

“>

6 myśli nt. „Sojourner kominowy

Dodaj komentarz