Podsumowanie ćwiczeń SP EmCom PZK “Huragan 2017” i aktywacja zamku Morawica

SP_EmCom

W dniu 08 kwietnia (sobota) br. Krakowska Amatorska Sieć Łączności Kryzysowej, której członkami jest liczna reprezentacja osobowa Krakowskiej Grupy Ekspedycji Radiowych wzięła udział w kolejnych Ogólnopolskich Ćwiczeniach Łączności Kryzysowej “Huragan 2017”. Oprócz uczestnictwa w ćwiczeniach ekipa KASŁK / KGER przeprowadziła eterową aktywację zamku Morawica (oznaczenie MKR03) nieopodal podkrakowskiego portu lotniczego w Balicach. Obszerny materiał zdjęciowy z tego wydarzenia dostępny jest pod załączonym linkiem.

Szczegółowy opis w dalszej części artykułu.

Stacja sztabowa pracowała pod znakiem klubowym SP9PGE, pełniła funkcję w sieci jako stacja Net Control nr 3. Pracowaliśmy z obsługą operatorską Kolegów Andrzeja SP9APB, Rafała SP9IVD, Tomka SP9SCZ, Michała SP9XWM, Rafała SQ9IAB i Rafała SQ9MCI w kolejności alfabetycznej znaków 🙂 ).

Nasza stacja była QRV na 3,732 [MHz] oraz 145,500 [MHz] przy współpracy stacji wspierających SP9RNS (Radioklub Nowy Sącz) oraz SP0MASR (operator Paweł SQ9ATK Kraków – Nowa Huta).
Na wyposażeniu mieliśmy “walizeczkę” Tomka SP9SCZ z FT-857 i FT-7900 oraz ekstra FT-817ND. Anteny to Windom FD-4 (KF) oraz kierunkowa DK7ZB (UKF) w polaryzacji pionowej, skierowana na Kraków. Do zasilania wykorzystywaliśmy po UPS-owy akumulator 65 [Ah] pozyskany od Kolegi Radovana OM0AMR i jako rezerwa dwa akumulatory po 20 [Ah] nie zastosowane ani razu podczas naszej aktywności terenowej.Pod linkiem http://goo.gl/kGPI5b można znaleźć log połączeń stacji sztabowej.

Należy tutaj zaznaczyć bardzo istotny, drugi aspekt naszego wyjazdu, mianowicie aktywacja zamku Morawica, o oznaczeniu w wykazie programu dyplomowego zamków MKR03. W chwili obecnej w tym miejscu znajduje się kościół parafialny wsi Morawica pod wezwaniem Św. Bartłomieja, wybudowany na ruinach średniowiecznego zamku rycerskiego, który wg XV wiecznych zapisów kronikarskich uznawany był już wtedy za bardzo starą warownię. Najstarsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z XIII wieku. Ekipę KGER dzielnie reprezentował w ramach aktywacji zamkowej Kolega Rafał SP9IVD, który opublikuje także swój materiał dot. aktywacji tego miejsca.

Opracował: Michał SP9XWM

Dodaj komentarz