Gwarancja

Słysząc ” … tu stacja nadająca z zamku …” masz pewność że znajdujemy się na zamku.

Słysząc ” … tu stacja nadająca ze szczytu …” masz pewność że znajdujemy się na na szczycie.

Gdzie się zaczyna a gdzie kończy zamek ? Pytanie wbrew pozorom nie jest takie proste. Bo czy wyznacznikiem łączności z zamków jest miejsce nadawania czy może zaczepienie anteny ? Widziałem niedawno samochód zaparkowany przed zamkiem na parkingu i wewnątrz operator mówił że nadaje z zamku. W naszej ocenie to nie była łączność z zamku. Ktoś powie że to tylko kilka metrów. Fakt, dla fal krótkich to bez znaczenia. Dla każdego jednak ma znaczenie nawet kilka centymetrów jeśli stoi przed zamkniętymi drzwiami, bo albo jest na zewnątrz albo wewnątrz. Wyznajemy zasadę średniowiecznych wojów. Jeżeli siedzimy w fosie lub na podzamczu nie może być mowy o zdobyciu zamku. Na zamku jesteśmy jak przekroczymy bramę.
Następny przypadek potwierdzajacy słuszność naszego rozumowania. Robię łączność z ze stacją pracujacą na zamku Gródek nad Dunajcem i proszę (trochę złośliwie bo dobrze wiem jak tam jest) aby korospondent opowiedział mi gdzie się ulokował. Jakież było moje zaskoczenie gdy dowiedziałem się że nadają z pola namiotowego w miejscowości Gródek a mają 150 m do wyspy. Należy doliczyć jeszcze kolejne 100 metrów pod górę na szczyt. Dopiero tam można powiedzieć że nadaje się z zamku.

W imieniu KRAKOWSKIEJ GRUPY EKSPEDYCJI RADIOWYCH informuję, szanowny Kolego, że słysząc nasze wywołanie z zamku, szczytu lub innego miejsca masz pewność, że tam dokładnie jesteśmy.

SP9ITP